Bezpieczna relacja terapeutyczna i skuteczne metody

W mojej praktyce łączę skuteczne metody pracy, indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Bezpieczna relacja terapeutyczna

W moim przekonaniu tylko bezpieczna, akceptująca i ciepła relacja terapeutyczna daje ramę, w której można swobodnie wyrażać emocje. To w takim kontekście dokonuje się zmiana. Mój gabinet to miejsce bezpieczne - bez względu na Twoją orientację, rasę, pochodzenie czy doświadczenia - możesz tu być po prostu sobą.

Image by youssef naddam

EMDR i Brainspotting

Moje główne metody. Korzystam z nich, ponieważ moim zdaniem są najskuteczniejsze w usuwaniu przyczyn trudności, a nie tylko objawów. 
Są to metody psychofizjologiczne, w których skupiamy się na reakcjach ciała i punktach fiksacji wzroku. Skuteczne w pracy nad traumą, w tym tzw. traumą złożoną (np. zaniedbania we wczesnym okresie życia, charakterystyczne dla DDA). Pozwalają lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami lub z poczuciem odcięcia od emocji, zmieniają emocjonalne wzorce reakcji. Jeśli czujesz, że Twoje reakcje są czasem poza Twoją kontrolą, to ta metoda jest dla Ciebie.

blue and green peacock feather_edited.jpg

Terapia schematu

Terapia oparta na założeniu, że często nasze problemy mają źródło w naszych przekonaniach i wzorcach reakcji emocjonalnych - czyli w schematach. Przydatna szczególnie w problemach ujawniających się w relacjach - jeśli zauważasz, że kolejny raz jesteś w relacji, która sprawia Ci ból, to ta terapia jest dla Ciebie. Wykorzystujemy tu m.in. pracę z krzesłami oraz techniki wyobrażeniowe.

Rustykalne krzesła

Praca z ciałem

Nasze reakcje są zapisane nie tylko w naszych umysłach, ale także w ciele. Czasem "przez głowę" trudno nam dotrzeć do źródeł naszych problemów. Dlatego w terapii wykorzystuję ruch, oddech i skupienie na reakcjach ciała.

Image by Ahmad Odeh

Uważność (ang. Mindfulness)

Jeśli zwolnisz i skupisz się nad tym, co się z Tobą dzieje w trudnym momencie, być może sam szybko znajdziesz rozwiązanie. W terapii uczymy się wspólnie jak zwracać uwagę na swoje potrzeby i emocje, bez oceniania ich oraz jak budować dystans do pojawiających się myśli. Metoda pomocna w zaburzeniach lękowych, negatywnych myślach o sobie, poczuciu przymusu wykonywania konkretnych czynności, poczuciu "bycia za szybą" czy emocjonalnej pustki.

Image by Lesly Juarez

Terapia poznawczo-behawioralna

Jeden z najlepiej przebadanych nurtów terapeutycznych. Opiera się na założeniu, że nasze trudności nie wynikają bezpośrednio z sytuacji, co z naszej interpretacji sytuacji. Zmiana tej interpretacji prowadzi do zmiany reakcji emocjonalnych. Skuteczna w leczeniu wielu problemów psychicznych (depresji, lęku, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zaburzeń odżywiania, PTSD).

popiersie